Súľovské skaly so psom?

Si v okolí Súľova, chcel by si navštíviť toto krásne miesto s neskutočnými výhľadmi, ale nevieš, či je vhodné aj pre psa?

Alebo hľadáš miesto, na kratšiu, ale efektívnu turistiku so so svojím psom?
Tak tento článok je pre teba, čítaj ďalej.

Vítam ťa na mojom blogu, kde sa budem s tebou deliť o zaujímavé informácie, tipy & triky či moje skúsenosti z výcviku a výchovy psov pozitívnymi metódami. Takisto ti sem uložím recenzie na produkty zo „psieho“ sveta, overené recepty na psie pamlsky a ďalšie.

Ak nás ešte nesleduješ na sociálnych sieťach, môžeš tak urobiť tu, aby ti nič dôležité neuniklo:

Súľovské skaly

Začiatok a koniec: platené parkovisko Hrad Súľov
(3€ na deň pre auto, platí sa v automate priamo na parkovisku, možná platba kartou)

Cieľ: zrúcanina hradu Súľov a výhľady naokolo

Celú našu trasu nájdeš tu.

Video z našej trasy.

Trasu začíname na parkovisku a odtiaľ ideme po zelenej značke náučným chodníkom Súľovské skaly až po hrad Súľov a následne naspäť na parkovisko po červenej značke.

Naša trasa mala 4 km a s pauzami a fotením mi zabrala cca 2 hodiny.

Dobre som zvážila, že so sebou nebudem určite brať 12 ročnú borderku Rosi – na ňu by to bolo už príliš.

Na trase sa strieda príjemný lesný povrch so skalnatým a smerom na hrad ťa čaká jeden rebrík – nie je vysoký (pozri si video z našej trasy), ale ak máš psa, ktorého nevieš zobrať na ruky, prípadne si s ním sám, môžeš s tým mať problém.

Ja som vyšla po rebríku a Joya som pomocou postroja vytiahla hore – postroj na takýto výlet je neoceniteľná pomôcka aj z toho dôvodu, že sa celá trasa nachádza v národnom parku s 5. stupňom ochrany a teda počas celej trasy je potrebné mať psa na vodítku.

Na ceste z hradu ťa čakajú ešte 3 rebríky, ale zakaždým ich vie pes obísť po boku – už to je jednoduchšie, keďže idú smerom dole 🙂 .

Zváž si však zdravotné a pohybové možnosti svojho psa – (staršieho) psíka s problémovými kĺbami, alebo psa, ktorého neviem preniesť v prípade potreby na rukách, by som ja osobne na túto trasu nebrala.

Trasu si ešte vieš rôzne predĺžiť, nezabudni si so sebou ale zobrať dostatok vody pre seba aj svojho psa, keďže na studničku, ktorá je po ceste, sa veľmi nedá spoľahnúť (býva vyschnutá) a lekárničku (svoju, ale aj psiu).

Na ceste naspäť sme sa zastavili na obede v Salaši Nimnica, ktorý by som rada odporučila aj ďalej.

Na krytej terase nemali problém so psom a okrem výborného jedla tam boli veľmi príjemné čašníčky.

Podobná trasa v skalách s krásnymi výhľadmi – Zbojnícky chodník

Podobná trasa s krásnymi výhľadmi sa nachádza v tiesňave vo Vrátnej doline pri Terchovej (trasa na mape je orientačná), cez ktorú vieš Zbojníckym chodníkom prejsť až do doliny Obšívanky.

Pozor však na každoročnú uzáveru Obšívanka – Malé nocľahy (modrá turistická značka) od 1.3. do 15.6. – ak by si tam išiel v tomto termíne, môžeš ísť po rázcestník Malé nocľahy a potom sa vrátiť naspäť.

Na tejto trase sa nachádza tiež pár exponovaných úsekov – za mňa sa to so psom dá prejsť, ale takisto po zvážení jeho aj svojich) zdravotných a pohybových možností.

Túto trasu som prešla ešte aj s Rosi (border kólia), keď bola mladšia, aj s kanadským retrieverom a veľmi pomohlo, že majú spoľahlivé privolanie, poznajú stranové povely (ľavo, vpravo,) a takisto aj vyslanie vpred, zastavenie a oznámenie, že idú na ruky v prípade, že sme im pomohli hore cez rebrík.

Ak si chceš užiť výhľady, ale nie si si istý, či by ste to zvládli aj so psom, dá sa ísť túto trasu aj len po rázcestník Malé nocľahy a potom sa vrátiť naspäť, určite to stojí za tie krásne výhľady.

Na psov existujú aj ergonomické ruksaky, v ktorých ich vieš na takýchto exponovaných krátkych úsekoch preniesť. Je však potrebné na to psíka naučiť dopredu.
Takéto ruksaky nájdeš napríkald tu (príspevok neobsahuje spoluprácu).

Zdroj fotky: Turisticky.sk

Trápiš sa učením spoľahlivého privolania tvojho psa?
Prečítaj si tento článok, kde ti prezradím dôležité tipy, ako na to.

Zakladateľ Canis & Joy

Naprogramuj si

"1-Povelového" Psa

Komentáre