Dnes ti prezradím dôležité tipy na udržanie pozornosti psa a takisto ti poviem, čo môžeš od tohto blogu čakať.
Pozornosť je totiž úplný základ našej komunikácie nielen s ľuďmi, ale aj so psami. Ak nevieš získať pozornosť psa, keď to zrovna potrebuješ, môžeš sa dostať do riadne nepríjemnej situácie.
Vítam ťa na mojom blogu, kde sa budem s tebou deliť o zaujímavé informácie, tipy & triky či moje skúsenosti z výcviku a výchovy psov pozitívnymi metódami.
Takisto ti sem uložím recenzie na produkty zo „psieho“ sveta, overené recepty na psie pamlsky a ďalšie.
Ak nás ešte nesleduješ na sociálnych sieťach, môžeš tak urobiť tu, aby ti nič dôležité neuniklo:
Podbehnutie psa pod cyklistu / auto, bitka s iným psom, nemožnosť psa niečo vôbec učiť, riziko, že ti pes odbehne za niečím zaujímavým a už sa nevráti… môžeš si vykričať hlasivky na rôznych poveloch, ale ak nemáš jeho pozornosť, nič ti to nepomôže.
Poďme sa teraz pozrieť na psiu pozornosť- podelím sa s Tebou o 3 dôležité tipy, ako jej lepšie porozumieť a následne ju aj vylepšiť. Bude sa nám tak so psíkmi lepšie spolupracovať.
1. Žiadna pozornosť = žiadny tréning.
Bez toho, aby sa na nás pes sústredil, mu budeme zbytočne dávať nejaké povely. Pes ich nebude schopný splniť – nevníma ich. Môžeme sa aj roztrhať, kričať naňho, nadávať mu… nepomôže nám to.
Mojich študentov vždy učím všímať si, kedy má psík pozornosť rozdelenú na viacero podnetov a kedy naozaj na nás. V tom prvom prípade je (niekedy) zbytočné od neho niečo chcieť. Zbytočne si kazíme povely.
Ideál je, aby sa pes, keď ho oslovíme (napríklad menom) na nás začal sústrediť. A potom môžeme od neho niečo chcieť.
Ak toto psík v nejakých situáciach nezvláda – treba sa vrátiť o krok naspäť. Niekedy o dva kroky a niekedy úplne na začiatok – na miesto, kde psíka nič neruší, a tam s ním trénovať – len aby sa na teba po oslovení pozrel, a dať mu voľno. A znova a znova, kým to bude zvládať. Potom sa môžeš presunúť na ťažšie miesto – do inej miestnosti, kde bude slabo pustené rádio, do exteriéru, kde budú v diaľke iní ľudia, atď. …
Môj tip: Zapracuj na tom, aby sa na teba pes po oslovení pozrel – začal ťa vnímať. Označ mu, že to urobil dobre (kliker alebo slovný označovač) a odmeň ho, alebo mu daj ďalší povel. Nezabudni mu dať voľno. Následne to skúšaj aj v ťažších podmienkach.
2. Aký požičaj, taký vráť?
V tréningu so zvieratami nič nie je jednostranné. Nejde tam len o psa, ale aj o nás – psovodov.
Ak my psovi nedávame našu pozornosť (počas prechádzky riešime Instagram či Facebook), nemôžeme čakať, že pes pôjde celý čas pri našej nohe a bude odovzdane čakať na nejaký povel.
To, čo do tréningu (vzťahu) dávame, to sa nám aj vráti.
Viac krát som sa stretla s ľuďmi, ktorí sa mi sťažovali, že počas prechádzok sa im pes z ničoho nič pravidelne vyváľa v hovienku, odbehne od nich preč, začne na nich vyštekávať…
Jednoducho robí – pre nich – nežiaduce správanie.
Keď som s nimi na tú prechádzku išla alebo mi svoje prechádzky opísali – prišli sme na základ problému.
Takmer vždy bola príčina ich nepozornosť alebo skôr pozornosť zameraná všade inde, len nie na psa.
Buď sa celú prechádzku rozprávali s kamarátom, ktorý s nimi venčil, telefonovali, alebo riešili úplne niečo iné.
Niektoré psy sú s tým okej a naozaj ich nemusíš počas prechádzky riešiť, ale tá väčšina ostatných psov pozornosť majiteľov potrebuje. A naozaj – stačilo pár vecí zmeniť (keď sa chceli porozprávať, dali si psov na vodítko a potom ich pustili, neriešili celú prechádzku sociálne siete, atď. …) a hneď prechádzky vyzerali inak.
Nezabudni, že von so psom chodíme, aby sme s ním trávili spoločný čas. Ak potrebuješ riešiť súrne veci a vieš, že tvoj pes má sklony reagovať na tvoju nepozornosť nejakým pre teba nežiaducim správaním – nechaj ho radšej doma alebo ho maj na dlhom vodítku.
Radšej predvídaj a snaž sa takému správaniu zabrániť, ako potom ľutovať, či byť na psa nahnevaný.
Môj tip: trénuj si bytie v prítomnosti. Ako ľudia máme zvláštny zvyk riešiť minulosť a trápiť sa ňou, alebo riešiť budúcnosť a obávať sa jej.
Skús byť aspoň chvíľu na prechádzke so psom v prítomnosti. Dýchať, spomaliť, upokojiť sa.. všimnúť si, aké farby vidíš okolo seba, aké zvuky počuješ, čo cítiš…
Uvidíš, aký blahodarný vplyv to bude mať na Teba, Tvojho psa, ale hlavne na Váš vzťah.
3. Najčastejšia chyba
Nedávaš svojmu psovi zrozumiteľne najavo, že si s ním ukončil komunikáciu a môže si ísť po svojom.
Naozaj!
Predstav si, že sa s tebou niekto rozpráva a zrazu v polovici vety stíchne a začne sa hrať na mobile.
Asi budeš dosť prekvapený a povieš mu: „Haló, a čo teda ideme robiť?“, alebo si pomyslíš, že je to blázon a pôjdeš preč.
Toto veľmi často robíme našim psom. Vidím to aj na tréningoch, ale aj na bežných prechádzkach.
Zavoláš si psa, povieš mu sadni, dáš mu pamlsok a ďalej sa rozprávaš s niekým iným. Pes na teba pozerá a pozerá, že čo bude, a keď zistí, že už si ho nevšímaš, ide preč. Toto sa zopakuje tak 5 a viac krát.
Lenže na ďalší raz – na tréningu, chceš psovi povedať po „sadni“ ešte aj „ľahni“ . A tvoj pes „zrazu“ po zhltnutí pamlsku ide preč a ty nestihneš povedať žiadny iný povel.
Alebo niekomu ideš ukázať, aký skvelý cvik tvoj pes vie. Povieš mu povel, psík to urobí a ty s nadšením začneš rozprávať kamarátom, ako dlho si ho to učil, aké to bolo náročné… a tvoj pes na teba s nádejou pozerá, čaká spätnú väzbu… a keď nič neprichádza, ide preč.
Keď budeš nabudúce toho chcieť urobiť viac, odíde ti. Takéto psy veľmi často odchádzajú v strede, či v štvrťke tréningu. Keďže im nedávaš voľno, dávajú si ho sami.
Ja som kedysi túto chybu robila tiež, a preto budem rada, ak sa tomu ty vyhneš. Často sa totiž stáva, že takéto psy potom začnú na teba vyštekávať či skákať, aby si si ich všimol, aby si im v strede vášho „rozhovoru“ neukončoval komunikáciu. Predpokladám, že takémuto správaniu sa chceš vyhnúť. A ako to spraviť?
Môj tip: Ujasni si jeden povel (ideálne spoločne aj s gestom), ktorý povieš psovi zakaždým, keď s ním ukončíš komunikáciu na dlhšie ako 3 sekundy.
Napríklad mu povedz: „Voľno“ a ukáž mu rukou gesto alebo mu rozhoď na zem pamlsky. A ďalej si ho už nevšímaj.
Keď budeš chcieť znova pokračovať, zavolaj ho menom, urob 2-3 cviky a znova mu daj voľno.
A aby si sa uistil, že to naozaj robíš dôsledne, nahraj si aspoň 3 krátke tréningy so psom a pozri si, či tam pes neostáva zmätený sedieť, zatiaľ čo ty začneš rozmýšľať, čo ďalšie idete trénovať / bez slova odídeš po pamlsky / začneš sa venovať niečomu inému.
Chceš sa dozvedieť viac o výcviku psov po dobrom v bezpečnom prostredí, v ktorom sa môžeš pýtať?
Pridaj sa k nám do súkromnej skupiny Canis and Joy Academy, kde ťa čakajú informačných príspevky – videá a obrázky na témy, ako sú:
- ako naučiť krízové privolanie psa,
- ako pracovať so šteniatkom,
- tipy na vylepšenie a učenie chôdze na vodítku,
- čo robiť, keď pes nepracuje, kým nemáš v ruke odmeny,
- reč tela psa a jeho komunikácia, pozornosť,
- stres u psa a ako s ním pracovať,
- tipy na zabavenie a unavenie psíka,
- tipy na overené produkty a ďalšie.